top of page

הו'אופונופונו, Ho'oponopono דרך ניקוי בעזרת תפילה

עודכן: 13 באפר׳ 2023(מאז שכתבתי את הפוסט הזה זרמו הרבה מים ותובנות בידע שצברתי והוא מובע בפוסט האחרון המוקדש להו'אופונופונו, שם אני מסבירה מדוע אני מקיימת את התהליך הארוך באמצעות ספר הקורס המעולה ולא בעזרת מה שלמדתי מד"ר הו לן וג'ו ויטלי.) כלומר, כל הפרקטיקה שמתוארת כאן כבר לא רלוונטית בכלל (לשמחתי). היום אני עובדת לפי ספר הקורס: הכתרתה של התודעה.

לפני כשמונה שנים חברה סיפרה לי ששמעה על איש בהוואי שריפא מחלקה שלמה של אסירים משוגעים ומסוכנים מבלי לטפל בהם ישירות ואפילו מבלי לראות לראות אותם. הוא כן ראה את התיקים הרפואיים שלהם. לא היו לה פרטים נוספים ולא מצאנו עוד פרטים על המקרה באינטרנט, כלום. אבל האגדה הזו נחקקה לי בראש סימני שאלה וטעם של סקרנות.

 

בראיון עם מורנה וד"ר הו לן שנערך באלסקה בשנת 1986 (כאן.) השניים מסבירים בכמה מילים מה עומד מאחורי הו'אופונופונו. מורנה מספרת שזו דרך שעדיין משתמשים בה בהונולולו אך היא עדכנה את הדרך שתתאים יותר לזמנים העדכניים. לפי הו'אופונופונו כולנו נולדים עם זיכרונות ויוצרים זיכרונות חדשים שמגבילים אותנו. התפקיד שלנו הוא לבקש מהאלוהים Divne לעזור לנו לנקות את הזיכרונות כדי להיות במצב של אפס, ממנו נוכל לשגשג. עוד שם לעדכון של מורנה הוא Self I-Dentity.

כל אדם מורכב משלושה אלמנטים: האב- העל מודע המייצג את החלק הרוחני בכל אחת ואחד. האם- ה- mind, החלק המודע והמעבד. והילד- התת מודע, החלק הפיזי. לכל אחד יש תפקיד וכשהם נקיים ומסונכרנים, העולם טוב יותר, לנו טוב יותר. כאשר מתעוררים קשיים בניהם, הקשיים מתגלים במציאות. הקשר החשוב ביותר הוא בין האם לילד, כאשר הוא נקי ובהרמונה, מצבינו הנפשי והפיזי במיטבו.

בתפילת הו'אופונופונו אנחנו מבקשים/ות מהאלוהים לנקות את כל מה שבנו שקשור למצב שנרצה לנקות. כל קושי שהוא. האחריות היא שלנו ב 100% על כל דבר, כל עוד אנחנו מופעלים ממצב כל שהוא או מאדם כל שהוא סימן שהוא בתוכינו/חלק מאיתנו. אנחנו אחראיים לו ויכולים לפנות לאלוהים (יקום, כוח עליון...) ולבקש לנקות אותו. אם מדובר במחלה, מצב כלילי, מלחמה וכו'. אנחנו ננקה והשאר בידיי האלוהים Divine. ד"ר הו לן אומר שהוא חושב על הבעיה ושואל איפה הוא מוצא את אותה בעיה בעצמו ואז מבקש לנקות את החלק הזה בו.

 

לפני שלוש או ארבע שנים הגעתי איכשהו להקלטת הספר "אפס מגבלות" Zero Limits באנגלית ביוטיוב (זה הקישור). אפשר גם להוריד מכאן את ההקלטה- קובץ שמע שהעלתי לדרייב. להורדה

בעברית הספר נקרא אפס מגבלות ואפשר גם לשמוע אותו באפילקציות כמו iCast או storytel

הספר נכתב על ידי ג'ו ויטלי וד"ר איהליאקלה הו לן. ג'ו ויטלי מתאר את תהליך ה-הו'אופונופונו, תהליך הריפוי שד"ר הו לן ריפא באמצעותו את המחלקה הפסיכיאטרית בהוואי. התעלומה נפרשה לפרטי פרטים. פלא. אין כאן הילינג מרחוק, זו דרך אחרת, דרך של ניקוי פנימי של המטפל שמאפשר פרימה של סבך המצוקות אצל המטופל.

אני לא אוהבת במיוחד את הסגנון של ויטלי, הוא יהיר בעיניי וזה קשה לי לבליעה, מצד שני- הוא מקריא ומפיץ בחינם את הספר החשוב הזה. מנקודת המבט שלי, ויטלי הוא החלק הגשמי/ארצי- הערוץ המאפשר לד"ר הו לן, איש הרוח, להביא את ה-הו'אופונופונו לעולם. בספר השמע באנגלית ד"ר הו לן מקריא מיילים שכתב לויטלי וגם מדבר על השיטה בעצמו. מהנה ומרגיע לשמוע אותו, את האוטנטיות במילים שהוא בוחר. איזה מזל שיש את ההקלטות שלו.

קריאה ראשונה של הספר הספיקה להשאיר בי חותם לאורך שנים, כל פעם שאני אומרת את המשפטים אני מרגישה בגוף כמה אני נפעמת מההו'אופונופונו, אני מרגישה באופן עמוק ונוכח את הכוונה מאחורי התפילה שלי, את הכוונה הכנה לנקות את כל מה שבי שגורם למצב שאני מבקשת לרפא/לשנות. וכל זה מהספר בלבד.

בספר מתוארים לפרטים כיצד הכיר ד"ר הו לן את מורנה Morrnah Simeona ולמד ממנה על ההו'אופונופונו בראש ובראשונה כשעזרה לרפא את הבת שלו.

כל מה שאכתוב לא ממש יעביר את הכישוף שסרק את הגוף והנפש שלי כשקראתי את הספר. יש תחושה של לפני ואחרי, כאילו שהתאים שלי השתנו. לכן, אני בוחרת לקצר כאן ולכתוב את ה"מתכון" אבל מרגישה צורך להמליץ לקרוא/לשמוע את הספר לפני שמשתמשים במשפטים.

 

מהי התפילה

בבסיס השיטה אנחנו מנקים/ות מאיתנו כל מה שנחוץ כדי לשחרר את הקושי, הפלונטר, המועקה שיצרנו ותרמו למצב שנרצה לפתור. יש תאוריות או גישות רבות שמדברות על כך שכולנו קשורים וכאשר אחת מאיתנו משתנה הכל סביבה משתנה באדוות נרחבות. (הסרט "אפקט הפרפר" למשל, או ספר העבודה של רונית גלפו "הקוד", גם העבודה של ביירון קייטי וכמובן שיש עוד הרבה). כשננקה את מה שקשור אלינו, נוכל להשפיע על מצבים רבים סביבינו. כשד"ר הו לן מקבל מטופלים הוא בודק איפה ומה הוא צריך לנקות בתוכו כדי להקל על המטופלים. הניקוי הוא של זכרונות, זה קשור לתת מודע אבל ד"ר הו לן מדבר על זיכרונות מעקבים. אפשר לפעול מתוך זיכרונות או מתוך קריאה מהאלוהי ומההשראה.

השיטה מבקשת להגיד 4 משפטים, לא משנה באיזה סדר ואפשר להגיד אותם בלב.

יש עוד הרבה תפילות ודרכים אך המוכרת ביותר היא זו:


אני מצטער/ת I’m sorry

אני אוהב/ת אותך I love you

בבקשה סלח/י לי Please forgive me

תודה Thank you


נכון שלפעמים קשה להגיד את המשפטים האלו כלפי מי שממש ננתור לו/לה טינה חזקה, אבל כן, המשפטים מרככים וממוססים קושי ותקיעות.

אני מצטערת- לפעמים אני אומרת שאני מצטערת על כל מה שאני יודעת ולא מודעת שעשיתי, חשבתי או אמרתי שגרם למצב הזה.

אני אוהבת אותך- את המשפט הזה אני מפנה לאלוהים, או כל כוח עליון אחר שנוח לכם/ן להפנות את התפילה, ל"מקור", ליקום... על הדאגה וההקשבה וכל מה שאני מוצאת לנכון להוסיף.

בבקשה תסלח לי- גם כאן אני פונה לאלוהים בבקשה ואומרת בקול, בבקשה תסלח לי על כל מה שאני יודעת ולא מודעת שעשיתי, חשבתי או אמרתי שגרם למצב הזה.

תודה- על הדאגה, ההקשבה, תחושת היחד...


מתי אני מוצאת את עצמי ממלמלת את המשפטים (בלב או בקול)? כשאני מרגישה מוצפת. שמישהו או מישהי או מצב מסוים לא נותנים לי מנוח. אז אני נזכרת ומתחילה לחזור פעם אחרי פעם על המשפטים. בפעם הראשונה אני מפרטת כמו בדוגמא על מה אני מצטערת ועל מה אני מבקשת סליחה. למשל, אני מצטערת על כל מה שקשור אלי, שחשבתי, עשיתי, במודע או שלא במודע וקשור לכך שההורים בבית הספר מאחרים באופן קבוע ומוציאים אותי מדעתי. או, סליחה על כל מה שקשור בי שגורם לבת שלי לסבול כל כך. אח"כ אני רק אומרת את ארבעת המשפטים פעם אחר פעם עד שאני מרגישה שקצת נרגעתי. יש מצבים שאני אומרת במשך שעות וימים את המשפטים ויש מצבים שרק כמה פעמים. מאוד תלוי בהרגשה ובמצב. עם אנשים שיש לי איתם קושי ממושך אני חוזרת אליהם מידי פעם שוב. באמת, אני יכולה לכתוב שהחזרתיות הזו, שלפעמים מלווה אותי ימים, כל כך מקלה עלי. אני מרגישה שקצת דפיקות הלב שלי נרגע, שהראש מתפנה. זה קסם. בשנה האחרונה אני גם מוצאת את עצמי אומרת רק תודה, אני אוהבת אותך כהודיה שלמה על המצבים שנפתרו, על תחושת אושר שמציפה אותי בלי קשר לכלום. המשפטים האלו זורמים ממני עם חיוך ומופנים לאותו "מקור".

והתפילה של מורנה שמתוארת בספר השני בכלל מעולה. זו תפילה ארוכה יותר שאומרים ארבע פעמים בכל בהקשר לנושא מסוים וגם היא נועדה לנקות באופן עמוק את הקושי.

מאוחר יותר ויטלי כתב ספר נוסף בשם At Zero (אני לא בטוחה שתורגם לעברית), אך בגלל שבהוואי לא ראו בעין יפה את שיתוף הפעולה של ד"ר הו לן עם ויטלי בספר הראשון, הספר הזה לא נכתב בשיתוף עם המרפא המהולל. בספר הזה יש הרבה חלקים משעממים לדעתי אך יש בו תפילה אחת שהמרפאה הגדולה מורנה השתמשה בה, ואני נעזרת בה גם. רק בשביל התפילה הזו שווה לקרוא את הספר. (מי שגרים קרוב אלי יכולים בשמחה לשאול ממני את שני הספרים באנגלית). יש גם תפילה שלה בספר הראשון, אולי אחזור אליה גם בעקבות הפוסט הזה. על מורנה אפשר לקרא כאן. https://www.hooponopono.org/

 

שיתוף בהתנסות אחת שלי:

לפני כמה זמן קבעתי עם מישהו להיפגש בהר הסטף (קרוב לירושלים). כשהגעתי ראיתי כלבה שהסתובבה שם אבודה. קראתי למישהי שאני מכירה שיש לה סורק. סרקנו את השבב ומספר הטלפון לא היה נכון. ככה שלושתינו- הסורקת, החבר ואני, שוברים את הראש איך להגיע לבעלים של הכלבה. ניסינו 20 מספרי טלפון שונים. אחרי כחצי שעה הלכתי רגע הצידה ואמרתי את התפילה, כמובן עם כל הכוונה והכנות. רגע אח"כ החבר אומר "לא ניסינו קידומת 058". וזה היה המספר!

 

חוץ מהספרים איך עוד אפשר ללמוד על ההו'אופונופונו:


מה שקשור לג'ו ויטלי וד"ר הו לן:

נתחיל מזה שהיו לויטלי וד"ר הו לן שלושה סופי שבוע נפרדים בהם הציגו/לימדו את הדרך לעומק. אני חושבת (תחושת בטן ספקולטיבית שלי) שהיו רק שלושה סופ"שים מאותה סיבה שהספר השני נכתב רק על ידי ויטלי, אבל ויטלי טוען שהסיבה היא שד"ר הו לן פרש לגמלאות. לפי מה שהבנתי, לויטלי יש 2 תכניות עם כל הסודות מאחורי שני הספרים.


- ההכשרה הראשונה היא ההקלטה של סוף השבוע השני, יש בה סרטוני וידאו והרצאות גם של ד"ר הו לן ובסוף שאלון נרחב שמקנה תעודה. אני ניסיתי למלא את השאלון פעם ולא הצלחתי לעבור גם בנסיון השני. בסה"כ אני חושבת שאין הגבלה על מספר נסיונות אבל צריך לחכות כמה ימים ספורים בין נסיון לנסיון.

מחיר ההכשרה הוא של 39$. למי שרוצה, אפשר להגיע לעמוד המרחיב על ההכשרה מכאן.


- בעבר הייתה הקלטה נוספת עם תעודה נוספת, אבל אני לא מוצאת אותה יותר. במקומה (או אולי זו אותה אחת בשינוי אדרת), יש הקלטה אחרת שג'ו ויטלי משחרר ועולה 149$ ובעיניו היא הטובה ביותר. זו ההקלטה של הסופ"ש השלישי והאחרון שהשניים העבירו יחד. לפי מה שהבנתי התכנים אמורים להיות דומים משום שכל סופ"ש מועבר לאנשים שונים, אבל כאן אולי היה משהו מיוחד באנרגיה ובדינמיקה. לא יודעת. להקלטה זו אין שאלון תעודה בסוף. לעמוד המפרט על הסופ"ש השלישי אפשר להגיע מכאן.


- ביוטיוב אפשר למצא הרבה מוזיקה מדיטטיבית בהשראת ההו'אופונופונו.

Ho'oponopono Roots -שורשי הו'אופונופונו- הוא אלבום מדיטציה שנכתב על ידי נזיר הגיטרה מת'יו דיקסון (Guitar Monk, Mathew Dixon) בהשראת ההו'אופונופונו. באלבום 12 שירים מלווים בגיטרה וכלי הקשה נעימים. מוזיקה לניקוי עמוק (מהנה ומרגיעה לטעמי) אפשר לטעום ממנה כאן ולרכוש את האלבום במחיר 14.95$.


הדרכות, הכשרות, חומרי קריאה ומדיטציות של מורנה וד"ר הו לן:

חיפוש ביוטיוב "Dr. Ihaleakela Hew Len", מניב תוצאות רבות. כאן הבאתי כמה מהן.

ראיון בתשעה חלקים קצרים עם ד"ר הו לן D"r Hew Len בקישור הזה.

- ישנה הקלטה- גם ביוטיוב של תפילה שמורנה חוזרת עליה 108 פעמים לאורך כעשר שעות. אפשר למצוא אותה כאן. את מילות התפילה אפשר להוריד מכאן. קובץ שמע להורדה מכאן.


- מהאתר www.zerolag.biz אפשר להגיע לדף ב- vimeo בו יש כמה הקלטות וידאו עם ראיונות של ד"ר הו לן ומורנה. קישור לדף ב-vimeo.

בין היתר מופיע שם ראיון עם מורנה וד"ר הו לן שנערך באלסקה בשנת 1986 ואפשר למצא גם ביוטיוב כאן.


- תפילה נוספת מצאתי כאן, אך אין לי פרטים עליה, כמו מתי משתמשים בה ואיך. https://courses.farm/shop/morrnah-simeona-hooponopono-teachings-of-morrnah-simeona/


- תכנית לימודים המלאה מוקלטת על ידי מורנה ופאנל משתתפים מ-1980. הקלטה של 15 DVD להורדה. נראה לי שזה המקור הראשון ללמוד ממנו. MP3 (אודיו) וגם כאן MP3 (אודיו) המחיר בערך 40$.


- אני חושבת שזו חוברת שנכתבה לDVD על ידי מורנה וג'ימס וינסון Morrnah Simeona and Rev. James Vinson Wingo, DD אפשר להוריד מכאן, ללא עלות.

Comentarios


bottom of page